Naša alternatíva k zmenám v Ústave

Reagovali sme na výzvu vlády

V januári 2025 predstavil predseda vlády Slovenskej republiky návrh konceptu na úpravu Ústavy SR, pričom vyzval verejnosť na zapojenie sa do verejnej diskusie. Výzva bola prezentovaná na tlačovej konferencii dňa 27. januára 2025 a následne zverejnená aj na oficiálnej webovej stránke Úradu vlády Slovenskej republiky. Hlavný tematický rámec výzvy sa sústreďoval na kultúrno-etické otázky, najmä v oblasti definície pohlavia, rodiny a manželstva v hodnotových témach. V rámci tejto výzvy sme sa rozhodli predložiť vlastný návrh ako občania, využívajúc možnosť vyjadriť sa k zásadnému dokumentu, akým je Ústava Slovenskej republiky. Namiesto vyjadrenia postoja a komentovania samotného návrhu vlády sme predložili súbor vlastných podnetov, ktoré považujeme za dôležité z hľadiska ochrany občianskych práv, dôstojnosti, spoločenskej rovnosti a moderných výziev 21. storočia.

Ambíciou nebolo zasahovať do rámca kultúrno-etickej diskusie, ale rozšíriť ju o oblasti, ktoré priamo ovplyvňujú kvalitu života občanov a zároveň sa dotýkajú základných ľudských práv a slobôd. Predložené návrhy sa týkajú najmä posilnenia ústavného postavenia práva na vodu, práva na prístup k internetu a ochrany v digitálnom priestore, kolektívnych práv zamestnancov a ochrany národného kultúrneho a prírodného dedičstva.

V navrhovanom znení by právo na vodu bolo výslovne zakotvené ako základné právo každého človeka. Prístup k čistej a nezávadnej vode by mal byť garantovaný štátom ako verejná služba a hodnota, ktorá nesmie byť predmetom zneužitia alebo súkromného monopolu. V podobnom duchu sa prihovárame za zakotvenie práva na prístup k internetu, a to nielen ako technickej služby, ale ako nástroja na realizáciu práva na vzdelanie, informácie, prácu a slobodu prejavu. S tým úzko súvisí aj potreba ochrany súkromia a bezpečnosti v digitálnom prostredí.

Ďalším dôležitým podnetom je aj posilnenie kolektívnych práv zamestnancov, najmä práva na kolektívne vyjednávanie a ochranu pred diskrimináciou za účasť v odborových organizáciách. Tu veríme, že Ústava SR by mala lepšie reflektovať potrebu rovnováhy medzi zamestnancami a zamestnávateľmi, ako aj význam odborového zastupovania a spravodlivosť na pracovisku.

V neposlednom rade sme navrhli doplniť články týkajúce sa ochrany životného prostredia a kultúrneho dedičstva. Považujeme za potrebné, aby sa ústavná ochrana rozšírila aj o výslovné uznanie významu kultúrneho, historického a prírodného dedičstva ako neoddeliteľnej súčasti národnej identity. Navrhujeme preto, aby štát zabezpečoval osobitnú ochranu týchto hodnôt a zároveň chránil ich integritu pred hanobením a poškodzovaním.

Hoci naše návrhy presahujú rámec kultúrno-etických otázok v užšom slova zmysle a odkláňajú sa od myšlienky výzvy, veríme, že ich predloženie do verejnej diskusie je plne legitímne a zmysluplné. Rešpektujeme stanovený rámec vládneho návrhu, no zároveň považujeme za dôležité ponúknuť alternatívu, ktorá vychádza z aktuálnych potrieb občanov a princípov demokratického právneho štátu. Naša reakcia bola preto zaslaná na oficiálny email určený pre pripomienkovanie. Aj keď si uvedomujeme, že politická realita nemusí dať týmto návrhom okamžitú váhu, veríme, že každý občiansky hlas, ak je vecný a konštruktívny, má v spoločnosti svoj význam.

Zároveň si dovoľujeme vyjadriť, že napriek tomu, že nie stále všetky kultúrno-etické návrhy vlády zdieľame hodnotovo alebo ideovo, plne vítame ich predloženie do verejnej diskusie. Vnímame to ako dôležitý signál o tom, že spoločnosť má právo a možnosť vyjadriť sa k otázkam, ktoré sa dotýkajú identity, vzdelávania či suverenity. Otvorená ústavná debata o témach, ktoré sú aktuálne, náročné a citlivé, je znakom zrelosti demokracie. Berieme, že zakotvenie dvoch pohlaví a princípu rovnosti medzi ženami a mužmi môže priniesť právnu istotu, eliminovať zbytočné spory v citlivých oblastiach a zároveň posilniť dôveru občanov v to, že štát má jasne definované hodnotové východiská.

Návrh zmien a doplnení Ústavy Slovenskej republiky

Reagovali sme na výzvu vlády SR a predložili vlastný návrh zmien a doplnení Ústavy Slovenskej republiky. Hoci tematický rámec diskusie sa sústreďoval na kultúrno-etické otázky, prinášame alternatívny pohľad.

Navrhujeme ústavne garantovať právo na vodu, digitálne práva vrátane prístupu k internetu, ochranu kultúrneho a prírodného dedičstva, a silnejšie postavenie zamestnancov.

Sídlo

Technokratická liga, o.z.
Karpatská 18
811 05 Bratislava

Chcete byť členom?

© 2024 Technokratická liga všetky práva vyhradené