Objektívne novinárstvo
V súčasnej spoločnosti sa spravodajstvo a médiá stali jedným z najvýznamnejších činiteľov formovania verejnej mienky. Na Slovensku však už dlhodobo sledujeme trend, kedy sa časť mediálnej elity odkláňa od nestranného informovania verejnosti a čoraz častejšie sa sama stáva ďalším aktérom neférového politického boja. Rozhovory s politikmi sa menia na súboje ega, otázky sú formované s cieľom potvrdiť vlastné videnie sveta, reportáže a články smerujú k subjektívnym komentárom a emocionálnym apelom, ktorý v našej spoločnosti chce formovať až takmer inú realitu.
My si uvedomujeme, že absolútna objektivita nie je dosiahnuteľná. Každý človek, vrátane novinára, má svoje preferencie, hodnoty a pohľad na svet. Napriek tomu však považujeme za neprijateľné, ak novinár opustí základné princípy etiky reportérskej práce a namiesto sprostredkovania faktov aktívne presadzuje svoj názor, polarizuje spoločnosť alebo vedie až „politické výsluchy“. Úlohou médií nie je bojovať, ale informovať. Úlohou novinára nie je komentovať, ale reportovať. Ak chceme obnoviť dôveru verejnosti v spravodajstvo, musíme vytvoriť systém, ktorý jasne rozlíši profesionálne spravodajstvo od aktivizmu v žurnalistike.
Komora novinárov
Preto považujeme za správne vytvoriť návrh na zriadenie Slovenskej komory profesionálneho novinárstva, teda samostatnej, stavovskej organizácie, ktorá bude:
- dohliadať na kvalitu, objektívnosť a etiku spravodajskej práce,
- udeľovať certifikácie novinárom,
- udeľovať značku kvality médiám,
- vytvárať profesionálne štandardy výkonu novinárskej činnosti,
- poskytovať odbornú podporu členom,
- a zároveň chrániť verejnosť pred šírením dezinformácií a extrémnej manipulácie v oblasti spravodajstva.
Komora má byť v krátkosti nástrojom podpory serióznej žurnalistiky, nie represívnym orgánom, ktorý by obmedzoval slobodu slova v iných formách vyjadrenia, ako sú blogy, fóra či nezávislé mediálne platformy. Jej poslaním je vytvoriť profesijný štandard pre spravodajstvo, založený na objektívnosti, faktografii a etike, nie na presadzovaní subjektívnych názorov či ideologických predstavách jednotlivca. Samotná úloha Komory je budovať dôveru v profesionálnu žurnalistiku a to prostredníctvom vytvárania transparentného systému certifikácie novinárov a spravodajských platforiem, poskytovaním verejnosti istoty, že informácie z certifikovaných zdrojov spĺňajú vysoké štandardy objektívnosti a odbornosti, a zároveň ochranou priestoru slobodnej tvorby mimo rámca profesionálneho spravodajstva.
Dobrovoľné členstvo a vysoká odborná úroveň certifikácie umožní širšej verejnosti ako aj inštitúciám jasne rozlíšiť medzi serióznymi zdrojmi spravodajstva, a tým prispieť k obnove dôvery v médiá bez narušenia ústavného práva na slobodu slova.
Komora bude fungovať ako samostatná stavovská organizácia zriadená zákonom, s vlastnou právnou subjektivitou a vnútornými predpismi upravujúcimi práva a povinnosti členov. Jej najvyšším orgánom bude Snem profesionálneho novinárstva a spravodajstva, ktorý sa bude schádzať raz za štyri roky a bude zodpovedný za voľbu predsedu komory, členov predstavenstva a kontrolných orgánov. Predstavenstvo bude riadiť každodenné fungovanie komory, pričom jeho zloženie bude volené členmi komory, čím sa zabezpečí primeraná odborná aj verejná kontrola. Súčasťou komory budú aj Revízna komisia, dohliadajúca na hospodárenie, a Disciplinárna komisia, ktorá bude riešiť sťažnosti a porušenia stanovených etických štandardov.
Členstvo v komore bude dobrovoľné, avšak len členovia komory budú oprávnení používať označenie certifikovaný novinár. Každý záujemca o členstvo bude musieť splniť podmienky odbornej spôsobilosti, podrobiť sa certifikačnému procesu a zaviazať sa k dodržiavaniu Etického kódex profesionálneho spravodajstva. Financovanie komory bude zabezpečené prostredníctvom členských príspevkov, poplatkov za certifikácie, školenia a príjmov z disciplinárnych sankcií. Hlavnou pridanou hodnotou pre verejnosť bude transparentný systém hodnotenia médií a novinárov, vrátane každoročného Rebríčka najdôveryhodnejších médií, ktorý umožní lepšiu orientáciu v mediálnom priestore a prispeje k vyššej kvalite verejnej diskusie, ako aj vytvorenie systému udeľovania „značky“ objektívneho média pre mediálne platformy, žurnály, denníky a ďalšie subjekty pôsobiace v oblasti profesionálneho spravodajstva.
V prípade porušenia Etického kódexu profesionálneho spravodajstva alebo iných vnútorných predpisov komory bude Disciplinárna komisia oprávnená uložiť členom primerané sankcie podľa závažnosti a charakteru priestupku. Medzi možné formy sankcií by mali patriť napomenutie, dočasné pozastavenie platnosti certifikácie na výkon profesionálnej spravodajskej činnosti, povinnosť absolvovať doplňujúce odborné školenie na vlastné náklady, verejné upozornenie na porušenie profesijných štandardov v rámci rebríčka dôveryhodnosti, a v najzávažnejších prípadoch trvalé odňatie členstva v komore spolu so stratou práva používať označenie certifikovaného profesionálneho novinára. Disciplinárne konanie bude vedené v súlade so zásadami spravodlivého procesu, s možnosťou obhajoby a preskúmania rozhodnutia v rámci interného odvolacieho mechanizmu komory.
Novinári a redaktori, ktorí nie sú certifikovanými členmi komory, nemajú platnú certifikáciu alebo boli vylúčení z členstva v komore, nebudú mať oprávnenie viesť oficiálne interview s členmi vlády, zastupovať médiá na tlačových konferenciách vládnych predstaviteľov ani získavať prístup do oficiálnych spravodajských sekcií štátnych inštitúcií, pričom ich činnosť bude limitovaná na nezávislé formy publicistiky a iné voľné mediálne aktivity.
Súčasťou návrhu by malo byť aj obnovenie a posilnenie tzv. práva na opravu, ktoré zabezpečí možnosť verejným činiteľom aj inštitúciám domáhať sa korekcie alebo doplnenia nepresného, neúplného či zavádzajúceho obsahu a uvedených informácií v spravodajských výstupoch certifikovaných médií. Samozrejme každá žiadosť o opravu bude musieť byť riadne odôvodnená a spracovaná v primeranej lehote, pričom médiá budú povinné žiadosť vyhodnotiť a oficiálne na ňu reagovať. V prípade sporu o opravu sa by bola dobrá možnosť sa aj obrátiť na Komoru ako na nezávislého mediátora, ktorý posúdi skutkový stav a navrhne primerané riešenie sporu ešte pred tým, ako by bol prípad riešený súdnou cestou. Komora tak bude plniť aj úlohu sprostredkovateľa a odborného posudzovateľa v otázkach faktickej presnosti spravodajských výstupov, čím sa podporí rýchlejšie a efektívnejšie riešenie konfliktov a zároveň sa prispeje k vyššej kultúre a zodpovednosti v mediálnom priestore.