Hybridný mandátový model poslanca NR SR

Koniec kupčeniu

Každý poslanec Národnej rady SR je zvolený z kandidátky nejakej politickej strany alebo hnutia, no mandát, ktorý získa, patrí výlučne jemu. Hoci ho nominovala strana, poslanec po zložení sľubu disponuje osobným a ústavne neodňateľným mandátom, ktorý má vykonávať podľa svojho svedomia. To je správne a demokratické, ale má to aj svoju tmavú stránku.

Súčasný systém umožňuje situácie, keď sa do parlamentu dostanú kandidáti bez významnej podpory voličov, a to len vďaka straníckemu poradiu a politickej machinácii pri tvorbe kandidátnej listiny. Následne sa niektorým z týchto poslancov naskytne možnosť využiť svoj mandát a hlas v NR SR v rozpore s vôľou strany aj jej voličov. Opúšťajú stranu, cez ktorú boli zvolení, a vytvárajú vlastné poslanecké kluby či podporujú iné politické subjekty, s ktorými nemali nič spoločné vo voľbách. Niekedy dokonca hlasujú za programy alebo vlády, ktoré priamo odporujú volebnému programu strany, cez ktorú získali mandát a cez ktorú sa uchádzali o priazeň voličov.

Tento oportunizmus, umožnený súčasným nastavením mandátového systému, sa tak pretvára na systematické zneužívanie demokratických nástrojov a kupčenie s hlasmi občanov. Takáto prax podrýva dôveru vo volebný systém a v parlament samotný.

Ústava SR (čl. 73) dnes priznáva každému poslancovi osobný, tzv. „voľný mandát“. Nemení sa podľa toho, či mal alebo nemal podporu voličov. Každý ho vykonáva nezávisle. Práve tento princíp sa často zneužíva. My ho nechceme rušiť, nechceme ani nastaviť praktiky, kde by strana zaujala všemocné postavenie a vládu nad svojimi stranickými poslancami, ale chceme ho doplniť o zodpovednosť voči voličom a nastaviť tak, aby bolo obmedzené ďalšie zneužívanie demokracie.

Náš návrh

Preto v rámci Technokratickej ligy prichádzame s týmto návrhom na zavedenie hybridného mandátového modelu, ktorý podľa nás viac reflektuje reálnu mieru podpory jednotlivých poslancov zo strany verejnosti. Cieľ teda je vrátiť dôveru občanov v zmysluplnosť volieb, posilniť váhu preferenčných hlasov a obmedziť priestor na politické kupčenie cez:

  • Zavedenie dvoch druhov mandátu poslanca NR SR.
  • Zamedzenie zneužívania straníckych nominácií bez podpory.
  • Zvýšenie významu preferenčných hlasov.
  • Obmedzenie „poslaneckého turizmu“.
  • Udržanie harmónií volebných programov a sľubov strán.

Návrh

Ústava Slovenskej republiky, čl. 73 ods. 2

Navrhujeme nové znenie: „Poslanci vykonávajú svoj mandát osobne podľa svojho svedomia a presvedčenia. Ak nezískali priamy mandát od voličov, vykonávajú svoj mandát ako členovia Národnej rady pod politickou záštitou strany, ktorá ich nominovala, v súlade so zákonom upravujúcim podmienky priameho mandátu.“

Ústava Slovenskej republiky, čl. 81a

Dopĺňame nový bod: „dňom vylúčenia z politickej strany, pod ktorej kandidátnou listinou bol vo voľbách zvolený, ak ide o poslanca, ktorý nezískal priamy mandát podľa osobitného zákona“

Zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva

Dopĺňame nový bod, definíciu priameho mandátu: „Priamy mandát má kandidát, ktorý získa minimálne 3% preferenčných hlasov z celkového počtu hlasov odovzdaných pre kandidátku, na ktorej bol uvedený.“

Zákon č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva

Navrhujeme úpravu § 61 ods. 3 zákona č. 180/2014 Z. z. o podmienkach výkonu volebného práva, a to zo znenia: „Volič môže zakrúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov.“ na znenie: „Volič môže zakrúžkovať poradové čísla najviac piatich kandidátov.“

Alternatívny odľahčený návrh

Ak by nebola politická vôľa na ústavnú zmenu, navrhujeme aj realizovateľnú verziu bez zásahu do Ústavy SR, a to prostredníctvom zmien bežných zákonov a zavedením „statusu“ priameho mandátu. Tento prístup zachováva osobný mandát poslanca, no zavádza rozlíšenie medzi tými, ktorí majú priame potvrdenie od voličov, a tými, ktorí sa do parlamentu dostali len na základe machinácie a tvorby kandidátky bez preferenčného mandátu.

Odľahčený návrh

Zavedenie priameho mandátu v zákone č. 180/2014 Z. z.

„Priamy mandát má kandidát, ktorý získa minimálne 3% preferenčných hlasov z celkového počtu hlasov odovzdaných pre kandidátku, na ktorej bol uvedený.“

Zavedenie právnych dôsledkov v rokovacom poriadku NR SR, zákon č. 350/1996 Z. z.

„Poslanci bez priameho mandátu, ktorí opustia stranu, pod ktorej kandidátnou listinou boli zvolení, by stratili nárok na zastupovanie v parlamentných delegáciách, vedenie výborov a podvýborov, ako aj na predkladanie návrhov v mene pôvodnej strany alebo poslaneckého klubu.“

Zvýšenie počtu preferenčných hlasov cez úpravu pôvodného znenia § 61 ods. 3 zákona č. 180/2014 Z. z. na znenie:

„Volič môže zakrúžkovať poradové čísla najviac piatich kandidátov.“

Sídlo

Technokratická liga, o.z.
Karpatská 18
811 05 Bratislava

Chcete byť členom?

© 2024 Technokratická liga všetky práva vyhradené