Spoločnosť v slepej uličke
Každé voľby prinášajú sľuby o zmene. Politici často hovoria o efektívnejšej správe štátu, lepších podmienkach pre pracujúcich, transparentnosti a odbornosti. Napriek tomu sa realita nemení – nekompetentnosť, chaos a krátkozraké politické rozhodnutia naďalej prehlbujú priepasť medzi očakávaniami občanov a skutočným výkonom štátnej správy (vlády). Ďalej čelíme rastúcim problémom nerovnosti, poklesu tradičných hodnôt a ekonomickej stagnácii. Širšiu verejnosť premáha bezmocnosť a štvavosť, ktorá sa už niekoľko rokov transformuje až do nevraživosti. Nevraživosť voči predstaviteľom vládnej moci, nevraživosť voči politickým stranám, nevraživosť voči svojmu spoluobčanovi s iným názorom.
A nie je sa čomu diviť. Systém, ktorý je postavený na straníckych dohodách, politickom marketingu a populizme, nie na odbornosti a reálnych riešeniach, zlyháva. Politické strany a hnutia zneužívajú tento systém a zneužívajú tak aj emócie svojich voličov. Politické elity a problémy zostávajú, nálada sa stupňuje a štát nie je riadený na základe objektívnych analýz, ale podľa volebných kalkulácií a záujmov úzkej skupiny ľudí.
Médiá, ktoré by mali slúžiť ako nástroj objektívnej informovanosti, sa namiesto toho zameriavajú na posilňovanie jedinej myšlienkovej línie, ignorujúc alebo priamo diskreditujúc akékoľvek alternatívne prístupy k správe štátu. Občianska angažovanosť sa redukuje na jednostranné potvrdenie už existujúcich názorov – ľudia nehľadajú riešenia, hľadajú len uistenie, že ich videnie sveta je správne. Každá snaha o racionálnu diskusiu naráža na múr ideologickej zaslepenosti, kde nejde o hľadanie pravdy, ale o udržanie vlastnej „pravdy“ proti tým druhým. Stavajú sa stany, brúsia sa meče a pripravujúce sa delá.
Preto ako odpoveď na túto krízu by sme chceli predstaviť Sociálnu-Technokraciu. Systém, alebo model, ktorý kombinuje odborné riadenie a sociálnu spravodlivosť. Namiesto emócií fakty, namiesto chaosu funkčnosť, namiesto straníckych záujmov skutočné riešenia.
Sociálna-Technokracia
Čo si pod tým predstaviť? Politicko-ekonomický model, ktorý kombinuje princípy technokratizmu (vláda odborníkov a technologicky efektívne riadenie štátu) so sociálnou spravodlivosťou (rovnosť, ochrana pracujúcich, zabezpečenie základných potrieb všetkých občanov). Ide o reakciu na súčasný systém, ktorý uprednostňuje buď nekompetentných populistov, alebo neoliberálnu politiku deregulácie a privatizácie bez ohľadu na sociálne dopady. Je to koncept správy štátu, ktorým chceme odstrániť nekompetentnosť, populizmus a stranícky klientelizmus.
Piliere našej predstavy sociálnej-technokracie
Odbornosť pred straníckou lojalitou
Štát nesmie byť riadený len na základe straníckych nominácií, kde o kľúčových rozhodnutiach nerozhoduje odborná kvalifikácia, ale politická vernosť. Tento model vedie k neefektívnemu riadeniu a možnej korupcii. Preto je nevyhnutné zaviesť Technoradu – menší nezávislý odborný orgán, ktorý bude stáť vedľa Národnej rady a poskytovať dohľad, odborné posudky a riešenia pre legislatívny a výkonný aparát. Technorada by pozostávala z nestranných odborníkov s preukázateľnými znalosťami a skúsenosťami v kľúčových oblastiach verejnej správy, ekonomiky, infraštruktúry, energetiky, školstva, zdravotníctva a ďalších strategických odvetví. Jej fungovanie by podporovalo nové Ministerstvo efektivity, ktoré by sa zameriavalo na optimalizáciu štátnych procesov a Rada starších, ktorá by spadala pod Technoradu a slúžila ako poradný orgán so skúsenými odborníkmi a politikmi. Hlavné úlohy Technorady by boli:
- Hodnotiť a analyzovať legislatívne návrhy
- Dohliadať na odbornú nomináciu vysokých štátnych funkcionárov
- Navrhovať legislatívne a strategické riešenia
- Vykonávať odborné audity verejných inštitúcií
- Zabezpečovať kontinuitu strategického plánovania
Efektívna a funkčná verejná správa
Zníženie zbytočnej byrokracie, zavedenie transparentného riadenia verejných financií a optimalizácia procesov v štátnej správe. Štát musí byť riadený na princípoch funkčnosti, efektivity a merateľných výsledkov, nie na základe populistických sľubov. Musí existovať jasný plán priorít, či sľubov a musí existovať mechanizmus na jeho kontrolu a realizáciu.
Dlhodobé plánovanie nad straníckymi cyklami
Riadenie štátu sa nesmie riadiť krátkodobými volebnými kalkuláciami, ktoré síce prinášajú rýchly politický zisk, ale z dlhodobého hľadiska spoločnosti škodia. Namiesto toho je nevyhnutné zaviesť strategické plánovanie, ktoré bude reflektovať horizont dekád a generácií, nie len štvorročné volebné obdobia. Kľúčové politické reprezentácie musia byť zaviazané k napĺňaniu dlhodobo udržateľnej vízie, ktorá bude vytvorená na základe sociálno-ekonomických potrieb spoločnosti. Tento plán musí byť záväzným rámcom pre výkon vlády, aby sa zabezpečila kontinuita a stabilita štátnych politík bez ohľadu na stranícke striedanie moci. Traja najvyšší predstavitelia štátu (prezident, predseda vlády a predseda parlamentu) by sa mali dohodnúť na národnej strategickej vízii, ktorá bude pravidelne aktualizovaná a ktorej plnenie bude podrobené transparentnému hodnoteniu. Ich úlohou by malo byť nielen sledovanie napĺňania tejto vízie počas ich mandátu, ale aj zabezpečenie jej plynulého odovzdania svojim nástupcom.Tento systém by zabezpečil dlhodobú stabilitu riadenia štátu, odstránil by chaotické rušenie a zavádzanie politík podľa momentálnych potrieb vládnucich strán a posilnil by zodpovednosť politických lídrov za dlhodobý rozvoj krajiny.
Demokratizácia volebného systému
Súčasný model jedného volebného obvodu je nielen zastaraný, ale aj deformuje zastúpenie občanov v rozhodovacích procesoch. Reforma volebného systému musí posilniť regionálnu reprezentáciu a zabezpečiť spravodlivejšie rozdelenie politickej moci tak, aby regióny neboli ignorované na úkor centrálnej politiky.
Sociálna zodpovednosť štátu
Úlohou štátu nie je len zabezpečiť ekonomickú efektivitu pre súkromný sektor, ale predovšetkým garantovať spravodlivú distribúciu zdrojov, rovnosť príležitostí a zlepšovanie kvality života všetkých občanov. Sociálna zodpovednosť preto musí zahŕňať dostupné zdravotníctvo, dôstojné bývanie, vzdelanie a pracovné istoty ako základné piliere funkčnej spoločnosti.
Sociálna spravodlivosť a ochrana občanov
Štát musí aktívne zabezpečiť, aby každý občan mal prístup k zdravotnej starostlivosti, kvalitnému vzdelaniu a stabilnej práci. Tieto sektory nesmú byť ponechané výlučne na trhové mechanizmy, pretože ich dostupnosť je kľúčová pre sociálnu stabilitu a rozvoj spoločnosti.
Verejná kontrola
Rozhodovacie procesy musia byť plne transparentné, pod odborným dohľadom a s možnosťou verejnej kontroly. Implementácia otvorených dát, verejného jednoduchého prístupu k informáciám a analytických hodnotení je nevyhnutná na to, aby sa štát riadil faktami, nie propagandou.
Aktívna úloha štátu v ekonomike
Štát nesmie byť len pasívnym regulátorom, ale musí aktívne vstupovať do strategických sektorov, kde je to potrebné. V prípade, že trh zlyháva alebo sú súkromné subjekty neefektívne, štát má povinnosť zasiahnuť – či už vyššou mierou regulácie, štátnymi investíciami alebo priamym vlastníctvom kritickej infraštruktúry a služieb.